November 3, 2015 General Election Results

Below are unofficial election results from the November 3, 2015 General Election. If you have any questions please call the Election Bureau at (570) 946-5201.

General Election Results

Justice of the Supreme Court Judge of the Superior Court
  • David Wecht – 520
  • Christine Donohue – 670
  • Kevin M. Dougherty – 572
  • Judy Olson – 960
  • Mike George – 809
  • Anne Covey – 884
  • Paul P. Panepinto – 171
  • Alice Beck Dubow – 663
  • Emil Giordano – 847
Judge of the Commonwealth Court Magisterial District Judge District 44-3-03
  • Paul Lalley – 957
  • Michael Wojcik – 574
  • Jennifer Y. Vandine – 1,718
Sheriff Prothonotary/Register & Recorder/Clerk of Courts
  • Bob Montgomery – 1,552
  • Kellie Carpenter – 1,709
County Treasurer County Commissioner
  • Kathy A. Robbins – 1,438
  • Donna Iannone – 738
  • Brian Hoffman – 1,040
  • Wylie Norton – 774
  • Vivian McCarty – 341 (Write-in)
  • Jeff Hamilton – 248 (Write-in)
County Coroner County Auditor
  • Wendy Hastings – 1,584
  • No candidates running for position.
    Call for results.
Sullivan County School Director
  • J. Wilson Ferguson -684
  • Darwin G. Hatch – 1,202
  • Jessica A. Pennella – 1,291
  • Nolan J. Chase – 1,323
  • Hal Stockdill – 1,115

Precinct General Election Results

Cherry Township Bernice Precinct
  • Supervisor – 6 year term.
    • Frederick D. Jugan – 211
  • Supervisor – 6 year term
    • Frederick D. Jugan – 60
Colley Township Lopez Precinct
  • Supervisor – 6 year term.
    • William J. Stasiak – 34
  • Supervisor – 2 year term.
    • Adam Ritinski – 23
  • Auditor – 6 year term.
    • Gail Vaughan – 37
  • Supervisor – 6 year term.
    • William J. Stasiak – 65
  • Supervisor – 2 year term.
    • Adam Ritinski – 55
  • Auditor – 6 year term.
    • Gail Vaughan – 58
Davidson Township Dushore Borough
  • Supervisor – 6 year term.
    • Daniel L. Cox – 100
    • David W. Myers – 66
  • Supervisor – 2 year term.
    • Linda Gavitt – 117
  • Council – 4 year term.
    • Jerome H. Plastow – 105
    • P. Dean Homer – 119
    • Gerald W. Frank – 121
Eagles Mere Borough Elkland Township
  • Councilman – 4 year term.
    • William Feese – 55
    • Richard Liebert – 61
    • Dave Werner – 61
  • Supervisor – 6 year term.
    • Charles Baumunk, Jr. – 161
Forks Township Forksville Borough
  • Supervisor – 6 year term.
    • Michael J. Rouse – 104
  • Mayor – 2 year term.
    • Leonard W. Heaton – 41
  • Council – 4 year term.
    • Richard S. Smith – 38
Fox Township Hillsgrove Township
  • Supervisor – 6 year term.
    • Dale Shisler – 70
  • No candidates running for position.
    Call for results.
Laporte Borough Laporte Township
  • Council – 4 year term.
    • John Klus – 53
    • Cynthia Schumacher – 64
    • Michael D. Peterman – 61
    • Paul W. Beaver – 40
    • Robin Simpson – 63
  • Council – 2 year term.
    • Tony Marcson – 66
  • Supervisor – 6 year term.
    • Walter E. Botsford – 112
    • Daniel Morrison – 36
  • Auditor – 6 year term.
    • Trishia Weinhardt – 129
  • Auditor – 4 year term.
    • Beverly Faulkiner – 125
Shrewsbury Township
  • Supervisor – 6 year term.
    • Gary Craft – 71