May 19, 2015 Primary Election Results

Below you will find the May 19, 2015 Municipal Primary Election Results. These are official election results. If you have any questions regarding the results displayed below, please contact the Election Bureau at (570) 946-5201.

Click to jump to results:

Democratic Election Results

Justice of the Supreme Court Judge of the Superior Court
  • David Wecht – 152
  • Christine Donohue – 255
  • Kevin M. Dougherty – 174
  • John Henry Foradora – 146
  • Anne E. Lazarus – 221
  • Dwayne D. Woodruff – 144
  • Alice Beck Dubow – 247
  • Robert Colville – 173
Judge of the Commonwealth Court Magisterial District Judge District 44-3-03
  • Todd Eagen – 285
  • Michael Wojcik – 130
  • Jennifer Y. Vandine – 527
Sheriff Prothonotary/Register & Recorder/Clerk of Courts
  • Bob Montgomery – 195 (Write-in)
  • Theordore V. Daniels – 61 (Write-in)
  • Kellie Carpenter – 533
County Treasurer County Commissioner
  • Kathy A. Robbins – 541
  • Donna Iannone – 386
  • Brian Hoffman – 119 (Write-in)
  • James Rouse – 43 (Write-in)
County Coroner County Auditor
  • Wendy Hastings – 55 (Write-in)
  • No candidates running for position.
    Call for write-in results.
Sullivan County School Director
  • J. Wilson Ferguson – 230
  • Darwin G. Hatch – 333
  • Jessica A. Pennella – 390

Republican Election Results

Justice of the Supreme Court Judge of the Superior Court
  • Correale Stevens – 259
  • Anne Covey – 384
  • Rebecca Warren – 356
  • Mike George – 343
  • Cheryl Allen – 148
  • Judy Olson – 362
  • Emil Giordano – 589
Judge of the Commonwealth Court Magisterial District Judge District 44-3-03
  • Paul Lalley – 594
  • Jennifer Y. Vandine – 857
Sheriff Prothonotary/Register & Recorder/Clerk of Courts
  • Bob Montgomery – 519
  • Theordore V. Daniels – 365
  • Kellie Carpenter – 144 (Write-in)
County Treasurer County Commissioner
  • Kathy A. Robbins – 47 (Write-in)
  • Brian Hoffman – 576
  • Wylie Norton – 487
  • Vivian McCarty – 433
  • James Rouse – 14 (Write-in)
County Coroner County Auditor
  • Wendy Hastings – 823
  • No candidates running for position.
    Call for write-in results.
Sullivan County School Director
  • Nolan J. Chase – 666
  • Darwin G. Hatch – 593
  • Jessica A. Pennella – 616
  • Hal Stockdill 113 (Write-in)

Precinct Election Results

Cherry Township Bernice Precinct
  • Supervisor – 6 year term.
    • Frederick D. Jugan (D) – 101
  • Supervisor – 6 year term
    • Frederick D. Jugan (D) – 38
Colley Township Lopez Precinct
  • Supervisor – 6 year term.
    • William J. Stasiak (R) – 30
  • Supervisor – 2 year term.
    • Adam Ritinski (D) – 5
  • Auditor – 6 year term.
    • Gail Vaughan (R) – 32
  • Supervisor – 6 year term.
    • William J. Stasiak (R) – 35
  • Supervisor – 2 year term.
    • Adam Ritinski (D) – 22
  • Auditor – 6 year term.
    • Gail Vaughan (R) – 28
Davidson Township Dushore Borough
  • Supervisor – 6 year term.
    • Brian E. Popp (R) – 14
    • Daniel L. Cox (R) – 40
    • Roger D. Hartman, Sr. (R) – 10
    • Linda Gavitt (D) – 27
    • David W. Myers (D) – 36
  • Supervisor – 2 year term.
    • Rose M. Rundle (D) – 30
    • Linda Gavitt (D) 33
  • Council – 4 year term.
    • Jerome H. Plastow (R) – 55
    • P. Dean Homer (R) – 63
    • Gerald W. Frank (R) – 59
Eagles Mere Borough Elkland Township
  • Councilman – 4 year term.
    • William Feese (R) – 35
    • Richard Leibert (R) – 38
    • Dave Werner (R) – 38
  • Supervisor – 6 year term.
    • Wayne Baublitz (R) – 17
    • Charles Baumunk, Jr. (R) – 102
Forks Township Forksville Borough
  • Supervisor – 6 year term.
    • Michael J. Rouse (R) – 67
  • Mayor – 2 year term.
    • Leonard W. Heaton (R) – 26
  • Council – 4 year term.
    • Richard S. Smith (R) – 25
Fox Township Hillsgrove Township
  • Supervisor – 6 year term.
    • Dale Shisler (R) – 47
  • No results to display.
Laporte Borough Laporte Township
  • Council – 4 year term.
    • John Klus (R) – 25
    • Cynthia Schumacher (R) – 40
    • Michael D. Peterman (D) – 29
    • Paul W. Beaver (D) – 18
    • Robin Simpson (R) – 11 (Write-in)
  • Council – 2 year term.
    • Tony Marcson (D) – 30
  • Supervisor – 6 year term.
    • Walter E. Botsford (R) – 73
    • Daniel Morrison (D) – 31
  • Auditor – 6 year term.
    • Trishia Weinhardt (R) – 69
  • Auditor – 4 year term.
    • Beverly Faulkiner (R) – 70
Shrewsbury Township
  • Supervisor – 6 year term.
    • Gary Craft (R) – 10 (Write-in)